Aquatics Days 2024

Το διήμερο 3-4 Ιουλίου η κολυμβητική ομοσπονδία Κύπρου διοργάνωσε την τελευταία και πιο σημαντική αγωνιστική εκδήλωση για τους κολυμβητές 9 ως 12 ετών. Το ολυμπιακό κολυμβητήριο Λεμεσού ήταν κατάμεστο από 355 νεαρούς και ελπιδοφόρους κολυμβητές των προαγωνιστικών ηλικιών, από  11 ναυτικούς  ομίλους, όλης της Κύπρου.

Ο Ναυτικός όμιλος Κωνσταντίας έλαβε μέρος με μια από τις μεγαλύτερες αποστολές αποτελούμενη από 46 αθλητές. Στο αγωνιστικό μέρος, το κύριο χαρακτηριστικό ήταν τα πάρα πολλά ατομικά ρεκόρ, αλλά και οι αρκετές θέσεις στην πρώτη τριάδα των επιμέρους κατατάξεων.

Άξιοι αναφοράς, οι κολυμβητές Μάρκος Μύθιλλος και Δανιήλ Χατζηχριστοδούλου οι οποίοι κατέκτησαν από δύο πρώτες θέσεις στα ατομικά τους αγωνίσματα, ολοκληρώνοντας τη χρονιά ανίκητοι, σε παγκύπριο επίπεδο.

Πρώτες θέσεις επίσης στα αγωνίσματά τους κατέκτησαν: η μικρούλα Παρνέρου Ανδρεάνα και η  Καβαλιέρος Πελαγία.

Συγχαρητήρια οφείλουμε να δώσουμε στους προπονητές μας Κανατά Δήμητρα, Φλουρή Χατζηγεωργίου, και Βασίλη Φαρούνοβ από την συνεργαζόμενη ακαδημία Fartani, για την φροντίδα των μικρών μας κολυμβητών και το λειτούργημα που επιτελούν.

Είναι σίγουρο, ότι ο Ναυτικός Όμιλος Κωνσταντίας, με κύριο συστατικό δράσης, τη δημιουργικότητα και την ηρεμία, αναπτύσσεται στον αγωνιστικό τομέα και τα επόμενα χρόνια θα παίξει σημαντικό ρόλο, στην εξέλιξη της Κυπριακής κολύμβησης.

Αναλυτικότερα οι κολυμβητές που διακρίθηκαν ανά κατηγορία.

Κατηγορία 9 ετών

Παρνέρου Ανδρεάνα 1η 50 Ελεύθερο

Πακκουτής Μαρίνος  3ος 50 ελεύθερο

Κατηγορία 10 Ετών

Χατζηχριστοδούλου Δανιήλ  1ος 100 Ελεύθερο  /  1ος 50 Ελεύθερο

Peev Daniel   2ος 50 πρόσθιο

Μύθιλλος Σερένα   2η 50 πρόσθιο  / 2η 50 ελεύθερο

Κατηγορία 11 ετών

Μύθιλλος Μάρκος   1ος 100 ελεύθερο / 1ος 50 Ελεύθερο

Καβαλιέρος Πελαγία  2η 50 πρόσθιο /  1η 50 Ύπτιο

Χατζηπάτσαλος Ανδρέας 3ος 50 πρόσθιο

El Zhayri Linda 3η 50 ελεύθερο

Κατηγορία 12 ετών

Κουσιάππας  Αβράμης  2ος 50 πρόσθιο

Κουσιάππας Ξένιος 2ος 100 Ύπτιο / 2ος 50 Ύπτιο

Κοντός Λουκάς   3ος 50 πρόσθιο

Τουμάζου Μαγδαλινή   3η 50 Πρόσθιο

Φαρτούνοβ Γιώργος  3ος 50 Ελεύθερο

Σκυταλοδρομίες

Αγόρια 11-12 ετών

4Χ100 Ελεύθερο 2η θέση Μύθιλλος Μάρκος , Κουσιάππας Ξένιος, Μονογιός Στέλιος, Φαρτούνοβ Γιώργος

4Χ100 Μ. Ομαδική 2η θέση Κουσιάππας Ξένιος, Κουσιάππας Αβράμης, Peev Victor, Φαρτούνοβ Γιώργος

Αγόρια 9-10 Ετών

4Χ50 Ελεύθερο 3η θέση Χατζηχριστοδούλου Δανιήλ, Peev Daniel, Αργυρού Ανδρέας, Θωμά Ιωάννης

4Χ50 Μ.Ομαδική 2η θέση Αργυρού Ανδρέας,  Peev Daniel, Χατζηχριστοδούλου Δανιήλ, Πακκουτής Μαρίνος